Vo všetkom ďakujte, lebo taká je Božia vôľa
Päť rokov slávenia tradičnej svätej omše v Trnave
Jozef Remiš
Dňa 18. augusta 2024 si veriaci spoločne pripomenuli 5. výročie slávenia tradičnej svätej omše v kaplnke Panny Márie Fatimskej v Trnave. Počnúc 15. augustom 2019 sa tu v nedele a prikázané sviatky pravidelne slávia tradičné sväté omše pod záštitou trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha. Na znak trvalého vyjadrenia otcovskej starostlivosti jeho excelencia poskytla dôstojné priestory Trnavskej arcibiskupskej kúrie a umožnila slávenie tzv. mimoriadnou formou. Ako sám otec arcibiskup pred piatimi rokmi uviedol: „Vychádzam tak v ústrety požiadavkám tých kňazov a laikov, ktorí túžili sláviť svätú omšu touto mimoriadnou formou pre ich duchovné dobro, pri zachovaní všetkých liturgických predpisov platných v Rímskokatolíckej cirkvi a schválených Kongregáciou pre Boží kult a disciplínu sviatostí“.
Na prvej tradičnej svätej omši v Trnave sa zúčastnilo asi 200 veriacich. Otec arcibiskup Ján Orosch pri tejto príležitosti predniesol homíliu, ktorej dôležitým bodom bola aj kritika liturgickej krízy, relativizmus v doktrinálnej, mravnej a disciplinárnej náuke, trivializácia a desakralizácia posvätej liturgie. Varoval pred tendenciou znižovať význam liturgie Eucharistie na spoločenskú hostinu a pripomenul, že omša je obetou Krista za spásu ľudstva. Otec arcibiskup zdôraznil potrebu jednoty medzi oboma formami liturgie. Varoval pred elitárstvom medzi stúpencami mimoriadnej formy, ale aj pred nesprávnym pohľadom zástancov novej liturgie, ktorí spoločenstvá prívržencov tradičnej svätej omše označujú za spiatočnícke.
Slávnostná svätá omša sa v deň výročia niesla v duchu vďaky, reflektovanej v samotnej homílii otca Ľubomíra, v ktorej vychádzal zo slov z Prvého listu Solúnčanom 5, 16 - 18: „Buďte vždy veselí. Nikdy sa neprestávajte modliť. Vo všetkom ďakujte, lebo taká je Božia vôľa v Kristovi Ježišovi voči vám.“ Otec Ľubomír upriamil pozornosť na množstvo mimoriadnych prejavov Božej milosti, ktoré si zasluhujú našu vďačnosť. V kaplnke Panny Márie Fatimskej v Trnave slávili významné osobnosti Cirkvi, ako kardinál Raymond Leo Burke a Mons. Athanasius Schneider, niekoľkokrát sa tu slávila svätá omša za účasti otca arcibiskupa Jána. Rovnako bol založený Spolok latinskej omše, v rámci ktorého sa konali tri púte do Ríma, dve duchovné obnovy, vo Fatime a tento rok v Lurdoch, niekoľko konferencií, vydalo sa niekoľko vzácnych kníh.
Otec Ľubomír vo svojej homílii zameral pozornosť aj na hlboký duchovný význam dátumu, kedy sa prvýkrát celebrovala tradičná svätá omša v tejto kaplnke: „Dátum prvého slávenia si vybrala Panna Mária sama, aby tu bol Boh oslávený práve touto liturgiou. Prv náhodný dátum 15. augusta, vyhovujúci účasti arcipastiera našej diecézy, sa ukázal ako dátum skutočného sviatku kaplnky tej, ktorú familiárne nazývame fatimská – Nanebovzatej, kráľovnej Uhorska.“ Tento symbolický moment podčiarkuje nielen liturgickú krásu, ale aj hlboké spojenie s Pannou Máriou, ktorej ochranu a príhovor si veriaci počas piatich rokov neustále vyprosujú.