Mons. Bernard Tissier de Mallerais (1945 – 2024)
8. októbra večer, krátko po 22.00 zomrel v nemocnici v Martigny Mons. Bernard Tissier de Mallerais. Zomiera v tej istej nemocnici, kde pred 33 rokmi zomrel jeho svätiteľ na biskupa Mons. Marcel Lefebvre. Jeho pohrebné obrady sa budú konať zajtra ráno v Écône, seminári založenom arcibiskupom Lefebvrom ako reakciou na krízu vo formácii kňazov po Druhom vatikánskom koncile. Mallerais patril medzi prvých Lefebvrových nasledovníkov a medzi prvých kňazov budúceho Kňazského Bratstva Svätého Pia X.
Víkend v Mikulove
Počas prvých septembrových dní sa konal už druhý ročník „Víkendu pre mužov“ Spolku latinskej omše pod duchovným vedením otca Ľubomíra Urbančoka. Účastníci tentokrát zavítali na južnú Moravu, konkrétne do malebného mesta Mikulov, v ktorom sa toho času konalo aj tradičné Pálavské vinobranie.
Vo všetkom ďakujte, lebo taká je Božia vôľa
Dňa 18. augusta 2024 si veriaci spoločne pripomenuli 5. výročie slávenia tradičnej svätej omše v kaplnke Panny Márie Fatimskej v Trnave. Počnúc 15. augustom 2019 sa tu v nedele a prikázané sviatky pravidelne slávia tradičné sväté omše pod záštitou trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha.
Otec Ľubomír vo svojej homílii zameral pozornosť aj na hlboký duchovný význam dátumu, kedy sa prvýkrát celebrovala tradičná svätá omša v tejto kaplnke: „Dátum prvého slávenia si vybrala Panna Mária sama, aby tu bol Boh oslávený práve touto liturgiou. Prv náhodný dátum 15. augusta, vyhovujúci účasti arcipastiera našej diecézy, sa ukázal ako dátum skutočného sviatku kaplnky tej, ktorú familiárne nazývame fatimská – Nanebovzatej, kráľovnej Uhorska.“
Apoštolská vizitácia bratstva svätého Petra
Kňazské bratstvo svätého Petra (FSSP) bolo nedávno informované Dikastériom pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života o začatí apoštolskej vizitácie bratstva.
Dovolenka Spolku latinskej omše 2024
Počas posledných júlových dní sa v nádhernom horskom prostredí na Horehroní konala už tradičná letná dovolenka Spolku latinskej omše na Slovensku spojená s duchovným programom vedeným kaplánom SLO, otcom Ľubomírom Urbančokom. Cieľom dovolenky je každý rok poskytnúť veriacim možnosť počas letného oddychu aj hlboko duchovne načerpať a stráviť príjemný spoločný čas.
Úspešný druhý ročník konferencie o Benediktovi XVI.
V Trnave sa 6. júla 2024 uskutočnila už v poradí druhá konferencia Spolku latinskej omše na Slovensku venovaná liturgickému prínosu pápeža Benedikta XVI. Pred niekoľko desiatok účastníkov predstúpili dvaja významní hostia zo zahraničia. Myšlienka konferencie SLO na Slovensku vznikla práve v súvislosti s tým, že myslenie tohto významného pápeža vnímame ako kľúčové pre uchopenie problémov a vývoja liturgickej reformy a jeho následného vplyvu na náboženský život.
Kaplán Spolku na návšteve u kardinála Roberta Saraha
V piatok 19. júna 2024 prijal v priestoroch svojho súkromného apartmánu vo Vatikáne emeritný prefekt kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, kardinál Robert Sarah kaplána Spolku latinskej omše na Slovensku, otca Ľubomíra Urbančoka. Ten mu počas stretnutia predstavil posledné aktivitu Spolku a odovzdal obraz Benedikta XVI., ako aj posledné publikácie, medzi nimi ročenku Spolku latinskej omše na Slovensku. Vo svojom rozhovore následne pokračovali na tému liturgického dedičstva pápeža Benedikta XVI. Kardinál Sarah prijal s veľkým potešením informáciu už o druhom ročníku konferencie venovanej posolstvu pontifikátu Benedikta XVI. – Josepha Ratzingera na tému Tradičnej liturgie.
Celosvetová „krížová výprava“ ku cti Nepoškvrneného srdca Panny Márie
na vyprosenie Božieho zásahu pre vyriešenie krízy Cirkvi
Vo Fatime nám Panna Mária dala modlitbu ruženca a praktizovanie piatich prvých sobôt ako účinný duchovný prostriedok na získanie osobitných Božích milostí.
Posvätnosť liturgie. Na margo vystúpenia štátneho tajomníka na Trnavskej novéne.
Posledné dni zaznievali internetom diskusie o príhovore štátneho tajomníka, pána Štefana Kuffu, na záver otváracej svätej omše počas Trnavskej novény. Keďže sa jedná aj o liturgickú otázku, tento komentár som sa rozhodol napísať pre web Spolku latinskej omše, ktorého poslaním nie je len propagovanie predkoncilového slávenia, ale prinavrátenie liturgickej úcty aj (k) pokoncilovému sláveniu. Práve to bola aj téma našej konferencie Dilexi decorem Domus Tuae, ktorú sme zorganizovali minulé leto a budeme organizovať aj budúce leto s veľkou medzinárodnou účasťou. V rámci nej sa práve zamýšľame nad náukou pápeža Benedikta XVI. v otázke liturgie.
Obzretie za Summorum Pontificum 2023
Od založenia Spolku latinskej omše, jeho prijatia do medzinárodnej federácie Una Voce a prvej hromadnej slovenskej účasti na púti Summorum Pontifficum uplynuli viac-menej dva roky. Za ten čas sa toho udialo veľa, medzi inými neblahé účinky Covidu, motu proprio Traditionis Custodes či vydanie viacerých kníh, medzi nimi Christus Vincit s osobnou prezentáciou Mons. Schneidera.
Westminsterská katedrála končí po 50 rokoch s omšami pre anglický Spolok latinskej omše
Zrušenie desaťročia trvajúceho slávenia slávnostnej tradičnej latinskej omše dvakrát ročne vo Westminsterskej katedrále sa javí ako ďalší pokus o marginalizáciu tradičných katolíkov.
Spolok zorganizoval konferenciu o Benediktovi XVI.
V sobotu 7. júla sa v priestoroch reštaurácie Forhaus v Trnave uskutočnila konferencia Spolku latinskej omše s názvom Dilexi decorem domus tuæ: Benedikt XVI. a tradičná liturgia. Idea zrealizovať takéto podujatie vznikla z potreby širšieho a hlbšieho oboznámenia sa s podstatným liturgickým posolstvom pápeža Benedikta, ktorý nás na konci minulého roka opustil. Vedenie Spolku sa rozhodlo pozvať viacerých rečníkov, ktorí mali verejnosti priblížiť dedičstvo veľkého pápeža.
Benedikt XVI.: Budúcnosť Cirkvi stojí a padá na otázke liturgie
Podľa Seewalda bola pre Benedikta „liturgia veľmi dôležitá. Dokonca raz vyslovil vetu, že budúcnosť cirkvi stojí a padá na otázke liturgie. Ako teológ sa tým veľmi zaoberal, počas pontifikátu však prišiel s umiernenou zmenou, ktorá bola vlastne liberalizáciou. Chcel len umožniť prístup k liturgii, ktorá tu bola cez tisíc rokov a nikto ju neodsudzoval ako zlú.“ Ďalej hovorí, že Františkovo popretie tejto slobody považuje za „nepochopiteľné a nedôstojné“, pričom okolnosti tohto zmaranie nazýva škandalóznymi, keďže emeritný pápež sa o rozhodnutí dozvedel až cez interné komunikačné kanály, a nielenže nebol konzultovaný, ale nebol ani len vopred informovaný. Hovorí, že i keď sa o tom Benedikt nikdy verejne nevyslovil, bolo to pre neho „ako bodnutie do srdca“, ktorým veľmi trpel.
Bude to práve v túto sobotu (8. júla), kedy sa nad liturgickým odkazom tohto velikána medzi pápežmi, tak dôležitým pre budúcnosť Cirkvi, budú v Trnave zamýšľať štyria kňazi aktívni v propagácii tradičnej liturgie a Benediktovho odkazu. Prídťe si vypočuť ich príspevky k tejto pre Cirkev existenčne dôležitej téme.
Účasť na tradičnej púti do Chartres láme rekordy
Na každoročnej púti Chrétienté, ktorá spája Paríž s katedrálou v Chartres, sa z celého sveta schádzajú pútnici oddaní tradičnej liturgii. Púť oslávila v roku 2022 svoje 40. výročie. Napriek otrasom v tradičnej katolíckej komunite a čoraz väčším obmedzeniam uvaleným na veriacich od zverejnenia motu proprio Traditionis custodes v júli 2021 zaznamenala jej návštevnosť tento rok nové rekordy.
Otvorený list parížskemu arcibiskupovi: „Excelencia, ušetrite Notre-Dame!“
Vaša excelencia, odkiaľ sa berú tieto zlé vetry, ktoré zrazu hrozia zmietnuť Notre-Dame? Bezpochyby nám otec Gilles Drouin, zodpovedný za liturgický a kultúrny rozvoj vašej katedrály, ponúka začiatok odpovede, keď vyhlasuje: „Ak sa Druhý vatikánsky koncil rozišiel s latinskou omšou a obrátil oltáre smerom k stádu, namiesto toho, aby sa k nemu obracali chrbtom, po päťdesiatich rokoch zostáva ešte časť práce urobiť.“ Išlo by teda o dekonštrukciu Notre-Dame, aby sa z nej stala „konciliárna“ katedrála, ktorá už nectí Boha, ale človeka! Žiaľ, toľko kostolov postihol rovnaký osud! „V 60. rokoch 20. storočia francúzsky klérus interpretoval Druhý vatikánsky koncil tak, že v mene pochybného modernizmu realizoval vandalizmus nevídaný od čias Francúzskej revolúcie“…
Petríni v Trnave
Liturgia veľkonočného pondelka, ktorú sme mali v Trnave možnosť zažiť, skutočne zodpovedala vážnosti a slávnostnosti chvíle – nehatená krása katolíckej bohoslužby sa prejavila v omši par excellence, ktorou je missa solemnis. V nemalej miere to bolo práve vďaka prítomnosti seminaristov Kňazského bratstva svätého Petra zo seminára vo Wigratzbade v Bavorsku.
Anglikánsky biskup celebroval omšu v pápežovej katedrále
Anglikánsky biskup vyvolal pobúrenie po tom, čo celebroval omšu v rímskom obrade v arcibazilike svätého Jána v Lateráne – oficiálnom cirkevnom sídle pápeža ako rímskeho biskupa.
Biskup Jonathan Baker, sufragánny biskup londýnskej diecézy, koncelebroval v utorok liturgiu v takzvanej „matke všetkých chrámov Ríma a sveta“ spolu s viac ako 30 anglikánskymi kňazmi z biskupskej oblasti Fulham.
Liturgická reforma?
Posledné mesiace a roky sme svedkami honu na veriacich obľubujúcich tradičnú formu liturgie, pripomínajúceho hon na čarodejnice. Kým oponentom tejto liturgie vadí spôsob slávenia, akým slávila Cirkev svätú omšu počas celých svojich dejín, voči tým, ktorý redukujú liturgiu na formu bufetového pohostenia, sú veľmi benevolentní. Na jednej strane sme svedkami takmer nemožnosti sláviť svätú omšu spôsobom, akým ju slávili svätci ako páter Pio či svätý arský farár, na druhej strane sme videli počas uplynulých rokov biskupa sláviaceho omšu v plavkách na pláži, alebo kňaza na mori, kde mu miesto oltára stačila obyčajná nafukovačka.
TK KBS: Požehnanie pre Cirkev
Badín 1. apríla (TK KBS) Už po siedmy raz sa konalo kolokvium o tradičných komunitách v Badíne. Na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska prišla v sobotu 1. apríla do Domu Xaver päťdesiatka účastníkov z celého Slovenska. Kňazom a laikom sa prihovorili žilinský biskup Mons. Tomáš Galis a košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč, ekleziálny asistent služby Traditio na Slovensku.
Čo sme si priniesli z Fatimy
Fatima. Udalosti spojené s týmto miestom, ktorého názov odkazuje na dobu maurskej okupácie Pyrenejí, sú dodnes predmetom živých diskusí, objektom protichodných názorov a obeťou rôznych interpretácii. Asi len ťažko by bolo možné odhadnúť obrovský počet literatúry zaoberajúcej sa touto témou. To, čo sa dialo medzi 13. májom a 13. októbrom 1917, do istej miery aj pár rokov predtým a rozhodne aj potom, je bezpochyby veľmi pútavé, fascinujúce.
Práve z dejiska týchto neopomenuteľných udalostí 20. storočia sa v piatok 24. marca vrátili pútnici Spolku latinskej omše a Kaplnky Panny Márie Fatimskej.