Účasť Spolku na púti Summorum Pontificum
Richard Abel
V dňoch od 25. 10. do 27. 10. sa zúčastnili slovenskí veriaci zo Spolku latinskej omše celosvetovej púte Populus Summorum Pontificum ad Petri Sedem. Už po trinástykrát putovalo srdcom Ríma do baziliky svätého Petra približne tisíc ľudí z celého sveta, reprezentujúcich komunity verné katolíckej Tradícii a sláveniu svätej omše podľa misála z roku 1962.
Do Ríma sme prileteli vo štvrtok 24.10. a ubytovali sme sa necelú pol hodinu autobusom od Vatikánu. Navštívili sme izby svätého Filipa Neriho a chrám Chiesa Nuova spolu s kaplnkou, kde je svätý Filip pochovaný. Chrám aj kaplnka spolu so svätcovými izbami sú umelecky veľmi bohato zdobené. Svätý Filip bol veľmi obľubeným svätcom medzi rimanmi, nazývaný aj „Apoštol Ríma“. V piatok nás otec Ľubomír zaviedol do majestátnych pápežských bazilík Santa Maria Maggiore a svätého Jána v Lateráne, v blízkosti ktorej sme mohli vystúpiť po Svätých schodoch, po ktorých kráčal Ježiš Kristus v paláci Pontia Piláta počas jeho umučenia. V sobotu sme okrem baziliky svätého Petra navštívili aj pápežskú baziliku svätého Pavla za hradbami, a deň sme zakončili výbornou spoločnou večerou. V nedeľu sme po slávnostnej pontifikálnej svätej omši mali spoločný obed a večer sme leteli z Ríma. Každý deň bola pre nás slúžená tradičná svätá omša.
Púť započala v piatok večer tradičnými vešperami v nádhernom Panteóne, pôvodne pohanskom chráme, prestavanom na baziliku zasvätenú Panne Márii, ktoré slávil emeritný pomocný biskup churskej diecézy v Švajčiarsku, Jeho Excelencia Mons. Marian Eleganti. V sobotu o 10:00 sa stretli pútnici pred bazilikou svätého Celza a svätého Juliána. Po modlitbe ruženca sa pohol hlavný sprievod po moste Sant’Angelo, po Via della Conciliazione až do samotnej svätopeterskej baziliky, kde nasledovala krátka bohoslužba s eucharistickou adoráciou, vedená Jeho Eminenciou Kardinálom Gerhardom L. Müllerom. Počas procesie sme spievali litánie všetkých svätých a latinské hymny. Príchod pútnikov do baziliky sprevádzala majestátna hra na organe a spev hymnu Christus Vincit. Celú púť uzavrela pontifikálna svätá omša na sviatok Krista Kráľa v hlavnom chráme FSSP v Ríme, Santissima Trinità dei Pellegrini, celebrovaná Jeho Excelenciou Mons. Marianom Elegantim, so slávnym hudobným dielom Missa Papae Marcelli, ktoré sa spievalo na pápežských korunováciách až do roku 1963.
Počas bohoslužby v Bazilike svätého Petra predniesol Kardinál Müller veľmi bohatú a aktuálnu kázeň, v ktorej varoval pred ideológiami ako fašizmus, komunizmus, kapitalistický konzumizmus či transhumanizmus, ktoré „transformovali svet na púšť nihilizmu“, a odsúdil znižovanie kresťanstva na jednu z ideológií, svetonázorov či teórií o vzniku kozmu, pretože kresťanstvo je podľa jeho vlastných slov vzťahom s Osobou, ktorá je jediným Spasiteľom sveta. Len v Neho má zmysel dúfať, lebo ľudstvo sa samo nevyslobodí z istej večnej smrti, a to ani spoločným úsilím najväčších talentov, ktoré kedy žili. Poukázal taktiež na veľkolepé svedectvá grécko-rímskej kultúry, z ktorej čerpáme dodnes, ktorej slávne úspechy môžeme vidieť v dejinách aj v samotnom meste Rím. Kresťanský Rím má v sebe nádej univerzálnej jednoty a jediného pravého pokoja ľudí v Kristovej láske.
V kontexte Motu Proprio pápeža Františka Traditionis Custodes mal tento ročník púte aj prosebný charakter. Už druhý rok nebolo dovolené sláviť tradičnú svätú omšu v bazilike svätého Petra, ktorá bola pevnou súčasťou programu púte. Názov Summorum Pontificum bol vybraný podľa rovnomenného motu proprio Benedikta XVI., ktorý tak dovolil sláviť tradičnú liturgiu každému kňazovi Katolíckej cirkvi. Pápež Benedikt XVI. chcel týmto spôsobom a aj obdivuhodným osobným príkladom započať liturgickú obnovu v Katolíckej cirkvi, pretože práve prístup k liturgii, ktorej stredobodom je Ježiš Kristus, je jednou z príčin dnešnej všeobecnej krízy viery. Práve tradičná svätá omša, podľa slov Kardinála Müllera, „omnoho lepšie vyjadruje centralitu Boha, Ježiša Krista.“ Púť Summorum Pontificum ad Petri Sedem chce víziu veľkého pápeža zachovať a verejne propagovať aj po odchode Benedikta XVI. na večnosť. Chce byť povzbudením pre mnohých ľudí z celej Cirkvi, ktorí na dosiahnutí tejto vízie s pomocou Božou a vždy v jednote s pápežom a biskupmi neúnavne pracujú a ktorých zástupcovia sa každoročne púte zúčastňujú.
Dúfam, že sa budúci jubilejný rok na púti Summorum Pontificum stretneme aj s vami!