Účasť na tradičnej púti do Chartres láme rekordy

Napriek vatikánskym obmedzeniam tradičnej liturgie, účasť nebola nikdy tak vysoká – organizátori boli nútení zastaviť prihlasovanie.

© Catholic Herald, 2017

Hélène de Lauzun

Na každoročnej púti Chrétienté, ktorá spája Paríž s katedrálou v Chartres, sa z celého sveta schádzajú pútnici oddaní tradičnej liturgii. Púť oslávila v roku 2022 svoje 40. výročie. Napriek otrasom v tradičnej katolíckej komunite a čoraz väčším obmedzeniam uvaleným na veriacich od zverejnenia motu proprio Traditionis custodes v júli 2021 zaznamenala jej návštevnosť tento rok nové rekordy.

Jean de Tauriers, predseda združenia Notre-Dame de Chrétienté, vysvetľuje, že za posledných sedem rokov sa návštevnosť púte zvýšovala približne o 10% ročne. V roku 2023 sa predpokladá nárast o 33%: Na cesty Ile-de-France sa vydá 16 tisíc pútnikov v porovnaní s minuloročnými 12 tísicmi. Neustále sa zvyšuje aj počet ľudí, ktorí tvoria „Kapitulu anjelov strážnych“, t. j. tých, ktorí nemôžu fyzicky prejsť približne sto kilometrov, ktoré delia kostol Saint-Sulpice – východiskový bod púte v centre Paríža od požiaru Notre-Dame de Paris – od námestia pred katedrálou Notre-Dame de Chartres, ale ktorí sa chcú pripojiť k putovaniu modlitbou. K tejto základnej skupine sa pridávajú všetci tí, ktorí sa, zatiaľ nepočítaní, pridajú k procesii po ceste, aby sa podieľali len na časti trasy.

V piatok 19. mája museli organizátori prvýkrát v histórii púte uzavrieť registráciu – aby zabezpečili logistickú kontrolu, homogenitu sprievodu a bezpečnosť pútnikov.

Pútnikov sprevádzajú tri stovky seminaristov a kňazov, ktorí patria k 21 rôznym národnostiam – prevažne Francúzom, ale aj ďalším Európanom a niekoľkým odvážnym pútnikom z Ameriky, Afriky a Ázie. Podľa Odile Téqui, ktorá má na starosti komunikáciu púte, ide o „historickú“ úroveň účasti na tomto ročníku, organizovanom na tému „Eucharistia, spása duší“. Priemerný vek pútnikov je mimoriadne výrečný: 20,5 roka, čo dokazuje dynamiku hnutia a jeho vplyv na katolícku mládež.

Vatikán vyslal v posledných dvoch rokoch mnoho negatívnych signálov proti spoločenstvu veriacich, ktorí sa pripútali k tradičnému obradu „svätého Pia V.“ Od zverejnenia motu proprio Traditionis custodes v júli 2021, ktoré zrušilo ustanovenia motu proprio Summorum pontificum, udeleného Benediktom XVI. s cieľom poskytnúť kňazom slobodu používať staré liturgické knihy, sú na muške. Mnohé miesta, kde sa slávila tridentská omša, boli zatvorené: v Paríži – východiskovom bode púte do Chartres – bola zrušená polovica miest, kde sa slávila latinská omša.

Podľa svedectiev sa nie všetci účastníci kresťanskej púte pravidelne zúčastňujú na tridentskej omši. Všetkých však priťahuje sila modlitby, ktorá pri nej vzniká, krása liturgie a dynamizmus putujúcich. Kardinál Pie, biskup z Poitiers, ale pôvodom zo Chartres, vraj v roku 1855 predpovedal neodolateľnú príťažlivosť vznešenej katedrály: „Chartres sa stane viac ako kedykoľvek predtým centrom úcty k Panne Márii na Západe. Ľudia sa do nej budú hrnúť, tak ako v minulosti, zo všetkých kútov sveta!“

V tom istom čase sa na „Púti Tradície“, ktorú organizuje Kňazské bratstvo svätého Pia X., stretáva približne štyritisíc pútnikov putujúcich opačným smerom – z Chartres do Paríža.


Preložené z europeanconservative.com

Previous
Previous

Benedikt XVI.: Budúcnosť Cirkvi stojí a padá na otázke liturgie

Next
Next

Otvorený list parížskemu arcibiskupovi: „Excelencia, ušetrite Notre-Dame!“