FIUV víta slovenský Spolok latinskej Omše

Medzinárodná federácia Una Voce (FIUV) s potešením víta nedávno založený Spolok latinskej Omše na Slovensku ako členskú asociáciu Federácie.

Je pre mňa veľkým zadosťučinením vidieť, ako sa v čoraz väčšom počte krajín chopili záležitostí starobylej liturgie Cirkvi dobre organizované aktívne skupiny, ktoré rozšírujú federáciu do najvzdialenejších končín latinskej Ameriky, južnej Európy a juhovýchodnej Ázie. Ďalším veľmi významným regiónom je stredná Európa, vrátane národov, ktoré boli predtým utláčané komunizmom, ktorých pokračujúca integrácia do kultúrneho a náboženského života Európy postupne lieči rany a odstraňuje deformácie, ktoré po mnohé desaťročia kaličili náš kontinent.

Federácia má v súčasnosti členov alebo národných korešpondentov z každého pobaltského národa a aktívnych členov v Poľsku a Rusku. Hnutie je dobre etablované v Nemecku a Rakúsku a začína aj v Maďarsku. Spolok latinskej Omše vytvára ďalší článok reťaze v samom srdci regiónu, na Slovensku.

Hnutie je už teraz veľmi vďačné bratislavskému rodákovi Alfredovi Marnauovi, organizátorovi petície za tradičnú omšu, ktorá bola v roku 1971 odovzdaná pápežovi Pavlovi VI. Táto petícia viedla priamo k vydaniu prvého „indultu“, teda povolenia na verejné slávenie staršieho misála. Marnau, ktorý zomrel v roku 1999, opustil svoju rodnú krajinu v roku 1939, ale udržiaval s ňou úzke kultúrne väzby, naďalej písal a publikoval v nemčine, stal sa čestným profesorom Viedenskej univerzity, dostal medailu „Pro Culturam Hungarica“ a „Goldenes Verdienstzeichen“ mesta Viedeň. Teší nás, že jeho prínos k zachovaniu starobylej omše prináša ovocie aj na samotnom Slovensku.

Marnauov život a dielo sú spásnou pripomienkou, že ako obrancovia Vetus Ordo nemôžeme očakávať ľahké časy. Jeho energia a odhodlanie, ktoré neboli v rozpore s jeho umeleckou citlivosťou a tvorivosťou, ale skôr z nich vychádzali, sú vlastnosti, ktoré bude hnutie v nasledujúcich mesiacoch a rokoch hojne potrebovať. Cením si príbeh, ktorý sa zachoval v nekrológu napísanom pre Maltézsky rád, ktorého bol členom, o tom, ako sa v chaose roku 1939 dostal cez letiskové úrady tak, že „predložil lístok na pražský autobus... ktorý nikto nedokázal prečítať“. Hnutie za tradičnú omšu často záviselo od prozreteľnostných spojení a sily charakteru. Len zriedkavo sa nám ústupky dávajú na podnose.

Po stretnutí s otcom Ľubomírom, pánom Čambálom a jeho rodinou a ich spoločníkmi v Ríme viem, že nepotrebujú, aby som ich to učil, ale stojí za to, aby som im to jasne povedal: že popri vytrvalom odhodlaní zachovávať a rozvíjať starobylú liturgiu sú pre úspech skupiny Una Voce nevyhnutné cnosti priateľstva, veľkodušnosti a pohostinnosti a schopnosť oceniť nevinné a jednoduché radosti rodinného života a vlastnej kultúry. Hovorím to s plnou vážnosťou, keďže viem, aké obete a sklamania charakterizujú našu prácu. 

Dnes sa zdá, že päťdesiat rokov bolestne dosahovaného napredovania je ohrozených viac ako kedykoľvek predtým. A predsa pokračujeme v pokroku, aby sme sa mohli zúčastňovať na liturgii s nezmenšenou veľkosťou a duchovnou silou a aby sme mohli zakladať nové iniciatívy na nových miestach.

Vitajte teda, slovenský Spolok latinskej Omše! Floreat.

—Joseph Shaw, President, FIUV

Previous
Previous

Pápež František potvrdzuje liturgickú identitu Kňazského bratstva sv. Petra

Next
Next

Púť pri príležitosti založenia Spolku latinskej Omše do Nursie a Ríma