Anglikánsky biskup celebroval omšu v pápežovej katedrále

Pápež František prijíma požehnanie od Francisa Welbyho (16.5. 2022) | foto CM

Jules Gomes

Anglikánsky biskup vyvolal pobúrenie po tom, čo celebroval omšu v rímskom obrade v arcibazilike svätého Jána v Lateráne – oficiálnom cirkevnom sídle pápeža ako rímskeho biskupa.

Biskup Jonathan Baker, sufragánny biskup londýnskej diecézy, koncelebroval v utorok liturgiu v takzvanej „matke všetkých chrámov Ríma a sveta“ spolu s viac ako 30 anglikánskymi kňazmi z biskupskej oblasti Fulham.


Pápež sa stretol s anglikánskymi prelátmi

Svätý Ján v Lateráne je v prvenstve nadradený Bazilike svätého Petra a napriek veľkoleposti Baziliky svätého Petra (označenej ako „bazilika“ v porovnaní s Lateránskou „arcibazilikou“) zostáva Laterán katedrálnym chrámom pápeža.

Klerici z Fulhamu, tradicionalistickej anglo-katolíckej skupiny, ktorá odmieta svätenie žien, sú v Ríme vo vile Palazzola na svojej konferencii kléru – podujatí, ktoré sa koná raz za tri roky.

V stredu ráno sa pápež František po pápežskej audiencii na Námestí svätého Petra stretol s biskupom Bakerom a biskupom Glynom Websterom, bývalým biskupom Beverly. Klerici navštívili aj Anglické kolégium a čakala ich večera a poobedný rozhovor s kardinálom Gerhardom Müllerom, bývalým prefektom Kongregácie pre náuku viery.


Slobodomurársky biskup

Baker vyvolal polemiku v anglikánskej cirkvi po tom, ako bol v roku 2011 vymenovaný za biskupa v Ebbsfleete napriek tomu, že je aktívnym a vysokopostaveným slobodomurárom.

Počas štúdia na Oxfordskej univerzite Baker vstúpil do univerzitnej lóže Apollo, slobodomurárskej lóže spojenej s univerzitou, a pôsobil ako jej „ctihodný majster“. Zastával vyššiu funkciu zástupcu veľkého kaplána v Spojenej veľkej lóži Anglicka.

Bakerova slobodomurárska iniciačná ceremónia zahŕňala sľub, že bude zachovávať „tajomstvá slobodomurárstva“, zaviazanie očí, uzol okolo krku a varovanie, že tým, ktorí porušia prísahu vernosti, bude podrezané hrdlo a vytrhnutý jazyk, predtým ako budú pochovaní v piesku.

Na konfrontácie ohľadom svojej príslušnosti k slobodomurárstvu Baker odpovedal:

„Mnoho rokov som bol aktívnym členom a naďalej ním zostávam. Vyskytlo sa to v diskusii s Rowanom [Williamsom, arcibiskupom z Canterbury], ale v žiadnej fáze mojej služby mi to nespôsobilo problém a nespôsobí to problém ani teraz.“

Tesne pred svojou biskupskou vysviackou Baker pod tlakom povedal, že prestane byť členom lóže, aby sa mohol sústrediť na svoju biskupskú službu: „Nechcem, aby čokoľvek odpútavalo pozornosť od inaugurácie do tej služby.“

V roku 2014 Baker napísal svojmu kléru list, v ktorom ho informoval, že mu londýnsky biskup Richard Chartres a arcibiskup z Canterbury Justin Welby povolili, aby sa po rozvode znovu oženil.


Rozvedený a znovu ženatý biskup

Na jar 2015 sa Baker oženil so svojou druhou manželkou počas súkromného civilného obradu, po ktorom „nasledovala omša celebrovaná londýnskym biskupom s modlitbami zasvätenia a poďakovania“ v cechovom kostole svätého Dunstana na západe.

„Podporovanie rozvedených biskupov je oveľa vážnejšia záležitosť ako homosexuálni biskupi, pretože podkopáva jedno zo základných učení Písma,“ uviedol bývalý anglikánsky kňaz otec Geoffrey Kirk.

Kirk, ktorý bol neskôr vysvätený za katolíckeho kňaza v Ordinariáte, dodal: „Buď Ježiš povedal o rozvode a manželstve to, čo povedal, alebo to nepovedal. Ak si dovolíte nevšímať si to, môžete si potom dovoliť všímať si čokoľvek iné, čo učil?“


Konvertiti pobúrení

Tradicionalistickí katolíci a anglikánski konvertiti na katolícku vieru reagovali s pobúrením na fotografie z bohoslužby zverejnené na sociálnych sieťach a odsúdili Svätú stolicu za to, že dovolila anglikánom sláviť liturgiu v arcibazilike.

Otec Ed Tomlinson, bývalý anglikánsky kňaz, ktorý konvertoval na katolicizmus a teraz je katolíckym kňazom Anglikánskeho ordinariátu, napísal na Twitteri:

„Zvláštne, ako sa anglo-katolícki duchovní, ktorí odmietli láskavú ponuku Ordinariátu a radšej zostali v liberalizovanom protestantskom orgáne, rozplývajú na sociálnych sieťach – ako chichotavé školáčky – pretože slávili nekatolícku ,omšu‘ vo svätom Jánovi v Lateráne.“

Anglikánsky diakon a slávny televízny moderátor Calvin Robinson reagoval:

„Nie, otče. Zverejnili fotografiu svojho rekolekčného pobytu a omše, ako to robia vždy. Nebolo tam žiadne chichotanie, to je nečestné. Zaujímavé sú však vitrikulárne nadávky, ktorých sa im dostalo od bývalých anglikánskych konvertitov do Ríma. Vidieť tento nedostatok lásky zvonka je neuveriteľne smutné.“

Otec Mark Elliott Smith, ďalší anglikánsky konvertita na katolicizmus a kňaz Ordinariátu, sa pýtal:

„A čo katolícki veriaci laici, ktorí sa náhodou vtedy ocitli na tom mieste? Ako môžu vedieť, že to, čo sa slávi na katolíckom oltári v katolíckej bazilike s použitím katolíckeho misála, je v skutočnosti anglikánska eucharistia, ktorú slávia anglikánski služobníci?“

Katolícky autor Dr. Peter Kwasniewski na Facebooku poznamenal, že je „absolútne nevhodné, aby pápež (alebo niekto, kto koná s jeho poverením) udelil anglikánom povolenie ,mať omšu‘ v Lateránskej bazilike“, keď „vlastný úctyhodný obrad Ríma bol vyhnaný z kostolov a z bočných oltárov svätého Petra.“

Anglikánsky zdroj však pre Church Militant uviedol, že anglikánsky duchovný „slávil Eucharistiu s použitím rímskeho obradu, ako je to bežnou praxou vo väčšine anglo-katolíckych farností na Britských ostrovoch.“

Ďalším problémom, o ktorý ide, je skutočnosť, že viacerí anglo-katolícki biskupi a kňazi majú platné, ale neštandardné katolícke svätenia – boli vysvätení schizmatickými biskupmi alebo orientálnymi či východnými pravoslávnymi biskupmi, ktorí sami boli platne vysvätení za biskupov. Vatikán možno prijal Bakera z tohto dôvodu.

Vatikánske dikastérium na podporu jednoty kresťanov uviedlo, že diecézni biskupi môžu povoliť „kňazom, služobníkom alebo spoločenstvám, ktoré nie sú v plnom spoločenstve s Katolíckou cirkvou“, „používať chrám“ a „požičať im aj to, čo môžu potrebovať na svoje služby,“ ak „nemajú miesto alebo liturgické predmety potrebné na dôstojné slávenie svojich náboženských obradov.“

„Tam, kde medzi spoločenstvami existujú dobré ekumenické vzťahy a porozumenie, môže sa spoločné vlastníctvo alebo používanie cirkevných priestorov na dlhší čas stať vecou praktického záujmu,“ dodáva sa v Direktóriu na uplatňovanie princípov a noriem ekumenizmu.

V Ríme sa nachádzajú dva anglikánske kostoly a kaplnka v Anglikánskom centre v Ríme, ktoré má úzke vzťahy so Svätou stolicou.


Preložené z Church Militant



Previous
Previous

Petríni v Trnave

Next
Next

Liturgická reforma?